+420 724 343 660 snydr.jirka@gmail.com

Kurz focení pro začátečníky, jak všichni dobře víte,

nejsem fotograf na plný úvazek. Více fotit jsem začal před mnoha lety, někdy kolem roku 2008, kdy jsem pravidelně navštěvoval závody rally. Tak nějak vyplynulo, že by bylo fajn mít foťák v ruce a tu a tam si nějaké to auto vyfotit. Ale kurz focení pro začátečníky? Doma byl foťák vždycky. Klasika na kinofilm, pak nějaké to digitální mejdlýčko do kapsy. To ale bylo pomalé, a tak jsem si pořídil něco od FujiFilm, větší kompakt na který jsem měl zrovna peníze a celé to odstartovalo.

 

Co ten foťák umí,

co je čas, clona a závěrka a jak spolu souvisí. Pamatuju se, jak jsem neustále někde googlil, jak tu bestii nastavit aby to vypadalo lépe. Že tam někde musí být tlačítko a já jen nevím kde je. Žádné tam nebylo 🙂 Hledal jsem co je to DoF a jak mít fotky ostré i dokonce jak je mít rozmazané ( jo i rozmazané fotky občas chcete když fotíte auta). Časem přišla základní zrcadlovka na malý čip, doma se objevil pes, pak druhý pes a jelikož mě focení nepřestávalo bavit, dál už to mělo klasický fotografický vývoj.

To znamená lepší zrcadlovku na malý čip, pevná skla a úpravy fotek. Pak zrcadlo na velký čip full frame, objektivy na full frame, minimální clony a nějaké to focení pro kámoše. Pak živnostenský list a pochopitelně focení za peníze, halvně pro Brandýs na Labem, Praha, Mladá Bosleslav apod. a protože D800 byla za 60 kaček, pevná Sigma ART za dalších 20 kaček a já je prostě musel mít doma. Proč jsem je musel mít? Protože když jsem si je půjčil na psích závodech od kamaráda Ondry a viděl jsem reálně ten rozdíl, nebylo pak už cesty zpět…ano…nikdy si nic nepůjčujte 🙂

 

Jak vznikla myšlenka pro Kurz focení pro začátečníky?

Mám třeba  focení zvířat  rád, baví mě to a pro peníze fotím hlavně proto, abych tímhle koníčkem, dáli se to nazvat ještě koníčkem, nezatěžoval rodinný rozpočet. Protože jak už jsem psal výše, pokud chcete fotit na lepší mašinu, potřebujete na ní kačky a není jich bohužel zrovna málo. No dobře ale kurz focení pro začátečníky? Dnes stále chodím každý den do firmy kde pracuji a kde se posledních pár let snažím posouvat lidi dopředu v jejich činnostech tak, aby byli samostatnější, výkonnější a aby vzrostly jejich kompetence.

Baví mě když se lidem dnes daří víc než včera. Baví mě vidět ten ne vždy nutně jen profesní posun a to je právě přesně ta věc, která mi poslední dobou našeptává, že bych měl něco podobného vyzkoušet i ve focení. Jen krátká odbočka, jelikož jsem se s naší fenkou Abby vyškrábal na post mistrů Evropy v psím sportu, mám už za sebou dokonce i několik seminářů na to jak závodit se psem a jak se na takový závod připravit. No jo asi mě to fakt baví, ta pomoc lidem se zlepšovat.

Je to už pár let,

co se přemlouvám připravit si podklady k tomu, abych si mohl vyzkoušet někoho tváří v tvář posunout v jeho focení. Lidé se mě stále ptají jaký si koupit foťák, nebo jak vyfotit to či ono a já v pohodě odpovídám dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ale co si připravit něco ucelenějšího. Něco, co nebude jen o jednom objektivu, nebo o focení jedné situace teď a tady. Stále jsem si ale říkal, že internet je toho už plný. Učí a kurzuje kde kdo, tak co bych si já někde jak se říká plácal játra a machroval s tím že vím kde se to mačká aby udělalo fotku.

To se ale včera všechno změnilo.

Respektive je to asi měsíc, co mě oslovila naše milá sousedka, že má doma foťák, já čekal klasiku otázku jako  „mám to rozmazaný, co mám dělat“, ale ona přišla s tím, jestli bych si někdy nenašel čas, nebyl tak moc hodný a naučil jí aspoň nějaké základy. Že už na jednom kurzu byla, ale že jednoduše stále více tápe co vlastně dělat než aby padaly rozumné fotky. No, zkrátím to, nešlo říct ne J A tak když jsem sháněl před několika dny lokaci na focení našich psů při západu slunce a ona dala na facebook storíčko s přesně tím místem co já hledal, psal jsem jí, že je to super, že tam musím fotit a ona že ve čtvrtek půjde něco cvaknout jestli se nechci přidat. A bylo domluveno.

brandýs nad labem, stará boleslav, praha, mělník, nymburk

Jirka Šnýdr Váš Rodinný Fotograf – Sháníte pohodového fotografa, který doručí fotky včas a za dobrou cenu? Napište mi!

 

Takže dámy a přátelé,

včera jsme si dali lekci focení číslo jedna, teda vlastně nula. Úplně bez přípravy, prostě jen pohodička pokec o tom, co ten foťák umí, měla canon a s tím neumím absolutně já J Jak foťák aspoň v základu nastavit, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Jelikož vnímám, že všeho moc škodí, ano i teorie, šla s námi také menší sousedka (bydlí holky společně), takže co jsme si řekli u stolu bylo možné si hned vyzkoušet v praxi, což je podle mě ten úplně nejlepší způsob jak se něco naučit. Když to vyfotíte a vypadá to naprd, můžete hned řešit co proč a jak to zlepšit. Super.

Díky moc holky, bylo to super, skvělý a báječný (až na tu zimu) a mám takový pocit, že už v hlavě přemýšlím, jak to příště vysvětlit a udělat pro někoho dalšího celé lépe. Děkuju

Pokud byste se rádi dozvěděli o focení něco víc, napište mi, zní to sice jako velká věda ten Kurz focení pro začátečníky, ale můžeme vyrazit fotit společně a něco málo vám k tomu budu povídat.