+420 724 343 660 snydr.jirka@gmail.com

Jaká je budoucnost fotografie?

Odpověď na otázku jaká je budoucnost fotografie nás posune do samého počátku. Fotografie se od svého vzniku na počátku 19. století velmi změnila. Od dagereotypů, to jsou takový ty měděný destičky, po digitální obrázky se celé médium rychle vyvíjelo a neustále posouvalo hranice toho, co je možné. Když se dnes díváme do budoucnosti fotografie, je jasné, že technologie bude i nadále hrát významnou roli při tvorbě způsobů, jakými zachytáváme a hlavně sdílíme obrázky.

Jedním z nejzajímavějších vývojů v oblasti fotografie je rozšíření umělé inteligence a strojového učení. To ej takový to když je ta mašinka chytřejší než vy. Tyto technologie se už dnes používají ke zlepšení zpracování obrázků a ke zvýšení schopností fotoaparátů. V budoucnosti je pravděpodobné, že se umělá inteligence, tedy AI použije k vytvoření úplně nových forem zobrazování, jako jsou třeba holografické fotografie nebo dokonale pohlcující 3D zážitky.

Influencer

Dalším trendem, na který je třeba dávat si pozor, je rostoucí popularita sociálních sítí a vzestup “influencerské” kultury. Fotografie vždy sloužila lidem ke sdílení jejich zkušeností a emocí s ostatními a sociální média pouze zesílila tento zájem. V důsledku toho lze očekávat ještě větší zaměření na vizuální vyprávění příběhů a použití obrázků k vyjádření myšlenek a emocí.

Stejně jako u jakéhokoliv média bude budoucnost fotografie také ovlivněna kulturním a sociálním kontextem, ve kterém existuje. V světě, který se stává stále rozdělenějším, je možné, že se fotografie použije jako nástroj k překonání kulturních rozdílů, k podpoře a porozumění a empatie. Na druhé straně ale rozšíření obrázků a snadnost, s jakou se dají sdílet online, také vzbudily obavy v otázce soukromí a o možné zneužití. Bude důležité, aby fotografové a zákonodárci pečlivě zvážili tyto otázky.

Celkově je budoucnost fotografie plná možností a napětí, ničeho bych se nebál, fotit se bude. Jak technologie pokračují v pokroku a kulturní standarty mění, bude zajímavé sledovat, jak se fotografie přizpůsobí. Bez ohledu na to, co budoucnost přinese, je jisté, že fotografie bude i nadále silným a uměleckým formátem.