+420 724 343 660 snydr.jirka@gmail.com

20 nejlepších tipů jak fotit děti

 

1) Světlo

Nastavte si správné osvětlení. Děti se nejčastěji fotografují venku když je sluníčko a hodně světla, protože pokud ještě nevíte jak fotit děti, tak vězte, budete potřebovat rychlejší časy závěrky abyste dostatečně zmrazili pohyb. Takže je důležité mít dobré osvětlení, ale pozor, lepší je stín nebo hrana stínu. Můžete také použít blesk, ale s mírou, abyste děti neoslňovali.

2) Objektiv

Vyberte si správný objektiv. Pro fotografování dětí se nejčastěji používají objektivy s velkou ohniskovým vzdáleností, abyste mohli zachytit více detailů ve tváři dítěte. A taky proto, abyste zvládli oddělit dítě od pozadí. Ke škodě nebude ani vyšší světelnost, která vám pomůže při dosažení rychlejších časů závěrky.

3) Čas

Ujistěte se, že máte dostatek času. Fotografování dětí může být časově náročné, takže je důležité mít dostatek času na to, abyste si mohli vybrat správné pozice a úhly. A také proto, že dětem chvíli trvá, než si na Vás zvyknou. Tedy pokud zrovna nefotíte svoje děti 🙂

4) Pozadí

Vyberte si správné pozadí. Mějte na paměti, že pozadí může mít velký vliv na vaši fotku, takže si vyberte něco, co bude vypadat hezky a ladit s vaší fotkou. Zároveň doporučuji zvolit takové pozadí, které nebude na fotce rušit a pokud možno bude tmavší než dítě, které se chystáte fotit.

5) Clona

Použijte co možná nejnižší clonu. Za prvé tím dosáhnete na rychlejší závěrku fotoaparátu a za druhé docílíte většího rozmazání pozadí. Clona vám pomůže odstranit rušivé prvky z pozadí a zaměřit pozornost diváka výsledné fotografie na dítě.

 

 

6) Makro

Pokud to váš fotoaparát dovoluje, použijte při focení dětí režim makro pro zachycení těch nejmenších detailů. Režim makro vám umožní zachytit malé detaily, jako jsou oči nebo rty dítěte v té nejlepší kvalitě.

7) Trpělivost

Při focení dětí buďte trpěliví. Fotografování dětí může být někdy frustrující, takže buďte trpěliví a počkejte, až se dítě usměje nebo se usadí do pozice, kterou chcete zachytit. Někdy se stane že si budete muset dát přestávku. Děti jednoduše nejsou modelky a nebudou vždy dělat přesně to co po nich budete chtít.

8) Užívejte si to

Nezapomeňte se bavit. Fotografování dětí by mělo být zábavné, takže se uvolněte a bavte se s dětmi. Povzbuzujte je jak při focení, tak i při čemkoli jiném pokud to bude třeba. Potřebujete aby aby se děti usmály nebo si hrály a to co možná nejvíce přirozeně. Nebojte se třeba použít hlášky nebo vtipy k vyvolání úsměvu. Kdo chce a odváží se, může si s dětmi na chvíli hrát. Odměnou pak bude jistě nemálo krásných autentických záběrů dětské radosti.

9) Přirozenost

Snažte se zachytit přirozené okamžiky. Děti jsou nejhezčí, když jsou přirozené a autentické, takže se snažte zachytit je v takových okamžicích, kdy jsou samy sebou. Pomozte jim se do takových situací dostat. Fotit děti nejde strojeně. Dítě není cvičená opice.

10) Experimentujte

Experimentujte s úhly, s objektivy, se vzdáleností do dětí a hlavně se světlem. Zkuste fotit děti z výšky, z úrovně očí, nebo si při focení klidně lehněte na zem. Zkoušejte různé věci, získáte tak různé, zajímavé a nevšední výsledky.

 

 

11) Dětský režim

Pokud to Váš fotoaparát umí, použijte dětské režimy. Mnoho fotoaparátů má režimy speciálně navržené pro fotografování dětí, takže zkuste použít tyto režimy, abyste získali co možná nejlepší výsledky. Za zkoušku přece nic nedáte.

12) Bezpečnost

Při focení dětí sledujte nejen svou bezpečnost, ale rozhodně i bezpečnost dětí. Dbejte na to, abyste fotografovali děti v bezpečném prostředí a nedovolili jim dělat nic nebezpečného a už vůbec ne za cenu nějakého extra nevšedního záběru. Z focení byste měli jet spokojeně domů a ne na pohotovost.

13) Dělejte něco

Zkuste fotografovat děti při různých činnostech. Fotografování dětí při různých činnostech, jako je hraní si nebo sportování, může dát vašim fotkám více hloubky a zajímavosti. Navíc děti jsou při takových činnostech přirozené, mají autentický smích a radost, kterou do fotek potřebujete dostat.

14) Filtry

Vyzkoušejte různé filtry a úpravy. Můžete použít různé filtry nebo úpravy, které vám při focení dětí pomohou k vytvoření zajímavějších a kreativnějších fotografií. Je jedno jestli to bude s pomalejší závěrkou kde bude kromě obličeje dítěte vše rozmazané, nebo jestli bude fotka třeba černobílá.

15) Osvětlení

Nezapomeňte na doplňkové osvětlení. Pokud fotografujete děti v interiéru nebo ve stínu, může být užitečné použít doplňkové osvětlení, abyste získali lepší expozici. Často se totiž stává, že v místnosti není dostatek světla a vy máte fotku buď tmavou, nebo rozmazanou. Obojí je špatně. Snažte se tomu aktivně předejít. Připravte se.

 

16) Paning

Zkuste různé časy závěrky. Pro zmrazení pohybu při fotografování dětí je fajn mít co možná nejrychlejší čas závěrky. Ale na druhou stranu se můžete pokusit použít různé časy závěrky a vytvořit tak spoustu zajímavých efektů, jako jsou rozmazané pohyby nebo záblesky světla, které umocní zachycené emoce.

17) Emoce

Snažte se zachytit emoce. Děti projevují mnoho různých emocí, takže se snažte zachytit je v okamžicích, kdy jsou radostné, smutné nebo překvapené, protože jen takové záběry dětí jsou ty pravé a žádoucí.

18) Oči

Snažte se zachytit oči. Oči jsou klíčovým prvkem obecně a při fotografování dětí to platí dvojnásob. Snažte se tedy zachytit dětské oči v co nejlepší kvalitě a za každou cenu ostré. Není nic horšího, než když doma na počítači při vybírání fotek zjistíte, že skvěle vyfocená fotka plná emocí, kde si dítě hraje s maminkou je na vyhození, protože dítě má ostré uši namísto těch krásných oček.

19) Expozice

Vyvarujte se přepalů, ale zároveň si dejte pozor i na tmavá místa. Technika je dnes na velmi vysoké úrovni, ale nejlepších výsledků dosáhnete pokud bude fotka exponovaná přesně jak má být. Přepaly mohou zničit vaši fotku, takže se ujistěte, že máte správné nastavení expozice.

20) Fotografujte!

Děti rostou jako z vody. Uchovejte si vzpomínky. Fotografování dětí je skvělý způsob, jak si uchovat vzpomínky na vaše děti, takže nezapomeňte fotografovat často a uchovat si vaše nejlepší snímky. Jak říká klasik, pokud někdo ví jak fotit ale nefotí, nemá žádnou výhodu proti tomu, kdo fotit neumí. A to platí všude. Takže běžte, vezměte dnes fotoaparát do ruky a vyfoťte si své krásné milované děti.