+420 724 343 660 snydr.jirka@gmail.com

Jak vybrat objektiv

Objektivy jsou jednou z nejdůležitějších součástí fotoaparátu, a proto byste jim měli při jejich výběru věnovat dostatečnou pozornost. Jsou to právě objektivy, které ovlivňují kvalitu vašich fotografií a určují, co všechno budete moci s daným objektivem fotografovat. Pojďme se společně podívat na co si dát při jejich výběru pozor, co zvážit a jak se nakonec rozhodnout.

Světelnost objektivu

První věc, na kterou byste měli při výběru objektivu myslet, je jeho světelnost. Čím vyšší světelnost, tím lepší schopnost objektivu zachytit světlo. To znamená, že bude menší hloubka ostrosti a že budete moci nastavit na fotoaparátu rychlejší časy závěrky a zmrazit pohyb na scéně. To se hodí zejména při focení portrétů, kde chcete mít vše kromě obličeje rozmazané tak, aby fotografovaná osoba byla co možná nejvýraznější. Světelnost objektivů se určuje podle clony, která je součástí objektivu a slouží k regulaci množství světla, které prochází objektivem na snímač fotoaparátu. Clona se běžně označuje číslem písmenem “f”. Čím menší číslo f, tím vyšší světelnost objektivu a naopak.

Například objektiv s clonou f/1.8 má vyšší světelnost než objektiv s clonou f/4.0. To znamená, že objektiv s clonou f/1.8 může zachytit více světla a je tedy vhodnější pro fotografování za horších světelných podmínek nebo pro vytvoření rozmazaného pozadí při portrétním fotografování. Je důležité si uvědomit, že vyšší světelnost objektivu je výhodou, ale často způsobuje nižší hloubku ostrosti a takový objektiv může být také často dražší. Je tedy důležité zvážit vaše potřeby a preference při výběru objektivu s vhodnou světelností. Pokud fotografujete především za dobrých světelných podmínek a nepotřebujete vysokou světelnost, můžete zvolit objektiv s nižší světelností, což vám ušetří peníze, svaly a zároveň vám poskytne kvalitní obraz s vyšší hloubkou ostrosti. Na druhou stranu, pokud fotografujete především za horších světelných podmínek nebo chcete vytvořit rozmazané pozadí při portrétním fotografování, můžete zvolit objektiv s vyšší světelností. Počítejte ale s vyšší cenou a pravděpodobně i s vyšší hmotností a celkovou velikostí.

Ostření objektivu

Druhým důležitým faktorem je rychlost ostření. Zde je důležité vybrat objektiv s co nejrychlejším ostřením, zejména pokud se chystáte fotografovat pohybující se objekty, jako jsou například sportovní akce nebo zvířata. Ostření objektivu je proces, při kterém se mění ohnisková vzdálenost objektivu tak, aby předmět, který fotografujete, byl co nejostřejší. Fotoaparáty obvykle mají několik způsobů, jak lze nastavit ostření, včetně manuálního ostření a automatického ostření. Při manuálním ostření si fotograf sám nastavuje ohniskovou vzdálenost objektivu pomocí kroužku na objektivu nebo pomocí tlačítek na fotoaparátu. Manuální ostření je obvykle používáno při fotografování statických předmětů nebo při fotografování za horších světelných podmínek, kdy automatické ostření může být obtížnější.

Při automatickém ostření fotoaparát sám nastavuje ohniskovou vzdálenost objektivu pomocí ostřícího motoru a díky fázové detekci nebo díky kontrastu určuje, která část scény je nejostřejší. Automatické ostření je obvykle rychlejší a pohodlnější než manuální ostření, ale může být méně přesné nebo může mít problémy s ostřením při fotografování rychle se pohybujících předmětů nebo při fotografování za horších světelných podmínek. Je důležité říct, že schopnost objektivu ostřit je klíčová pro kvalitu fotografie a je tedy důležité zvolit objektiv s dobrým ostřením, který bude vyhovovat vašim potřebám a preferencím. Některé objektivy mají také ultrasonické nebo tiché ostření, což je technologie, která umožňuje objektivu rychle a tiše ostřit. Tato technologie je užitečná především při focení rychle se pohybujících předmětů nebo při fotografování zvukově citlivých scén, jako jsou například koncerty, divadla, nebo divoká příroda.

Ohnisková vzdálenost

Další věcí, na kterou byste při výběru objektivu měli myslet, je jeho ohnisková vzdálenost. Ohnisková vzdálenost určuje, jak moc je objektiv schopný zvětšit nebo zmenšit předmět, který fotografujete. Širokoúhlé objektivy mají nízkou ohniskovou vzdálenost a jsou tedy schopné zachytit širší záběr, zatímco teleobjektivy mají vysokou ohniskovou vzdálenost a jsou tedy schopné zachytit vzdálené objekty. Při výběru objektivu byste také měli zvážit, zda chcete objektiv s pevnou nebo proměnnou ohniskovou vzdáleností. Pevné objektivy jsou obvykle kvalitnější a poskytují lepší obrazovou kvalitu, ale jsou také omezené v tom, že nemůžete měnit ohniskovou vzdálenost. Proměnné objektivy vám umožňují měnit ohniskovou vzdálenost a „zoomovat“ z místa, což je výhodné zejména při focení různých typů scén, ale mohou být méně kvalitní než pevné objektivy.

Co budu fotit

Když už mluvíme o focení různých žánrů, je dobré zmínit, že existují různé druhy objektivů, které jsou vhodné pro různé účely. Například širokoúhlé objektivy jsou ideální pro fotografování krajin nebo pro focení v interiéru, zatímco teleobjektivy jsou vhodné pro fotografování vzdálených objektů nebo sportovních akcí. Makro objektivy jsou pak skvělé pro fotografování detailů a malých předmětů. Tyto objektivy maqjí velmi krátné minimální zaostřovací vzdálenosti na úkor rychlosti zaostřování. Značka objektivu může hrát do jisté míry také důležitou roli. Mnoho fotografů dnes inklinuje k objektivům značky Nikon, jako třeba já, která je považována za jednu z nejlepších na trhu.

Nicméně, i jiné značky, jako například Canon, Sony nebo Sigma, nabízejí širokou škálu kvalitních objektivů pro různé potřeby. Je tedy důležité vybrat objektiv, který bude vyhovovat vašim potřebám a požadavkům a bude kompatibilní s vaším fotoaparátem. Při výběru objektivu je také důležité zvážit vaše osobní preference a styl fotografování. Pokud fotografujete především portréty, můžete zvolit objektiv s vyšší světelností a menší hloubkou ostrosti, což vám umožní vytvořit rozmazané pozadí a zvýraznit tak předmět fotografie. Pokud se věnujete fotografování krajin, můžete zvolit širokoúhlý objektiv, který vám umožní zachytit širší záběr a vytvořit poutavé krajinářské fotografie, které pak oříznete například v širokoúhlém formátu.

Cena

Kvalitní objektivy mohou být velmi drahé, ale investice do nich se vyplatí, protože vám poskytnou lepší obrazovou kvalitu a vydrží vám déle. Pokud byste váhali mezi tělem a objektivem. Za co utratit více peněz, tak já osobně bych volil vždy cestu lepšího objektivu. Nicméně, pokud hledáte levnější alternativu, můžete zvážit objektivy s nižší cenovkou nebo například použité objektivy, které jsou obvykle cenově dostupnější. Na internetu je každý den spousta objektivů, které si někdo koupil, vyzkoušel a už mu několik let leží ve skříni bez známek používání. V závěru je důležité zmínit i to, že neexistuje jeden jediný “nejlepší” objektiv, který by byl vhodný pro všechny fotografy. Je tedy vhodné zvážit vaše potřeby a preference a vybrat objektiv, který bude nejvhodnější pro vás a pro vaší fotografii. Nezapomeňte také zkontrolovat kompatibilitu objektivu s vaším fotoaparátem, abyste se ujistili, že objektiv bude správně fungovat.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv objektiv, je důležité si uvědomit, že investice do kvalitního objektivu se vyplatí. Kvalitní objektiv vám poskytne lepší obrazovou kvalitu, kresbu i kontrast a bude vám sloužit po dlouhá léta. Osobně například Sigmu 35mm f1.4 ART používám už 6 let a vystřídal jsem k ní už 3 těla. Kupoval jsem jí pravda novou, ale to sklo je prostě skvělé.

Závěrem je třeba zdůraznit, že objektivy jsou jednou z nejdůležitějších součástí vaší výbavy a výběr toho správného objektivu může výrazně ovlivnit vnímání vašich fotografií a také to, jak se při focení budete cítit. Proto je důležité pečlivě zvážit své potřeby a preference a vybrat objektiv, který bude pro vás nejvhodnější, často i za cenu toho, že na něj budete muset chvíli šetřit.

Přeji Vám mnoho úspěchů při výběru objektivu a těším se na vaše další otázky.