Hloubka ostrosti

Je to prostor před a za objektem na který ostříme.

Vše v tomto prostoru je na fotce ostré, zbytek je rozmazaný.

Anglicky hovoříme o Depth of Field, zkráceně pak DoF

Pro každou situaci nebo fotku se hodí jiná hloubka ostrosti.

Pro portréty chceme menší, naopak pro krajinu co možná nejvyšší.

hloubka ostrosti snadno a rychle jirka šnýdr fotograf mladá boleslav

Co ovlivňuje hloubku ostrosti?

Hloubku ostrosti ovlivňuje spousta věcí, může to být například clona objektivu, vzdálenost od objektu který fotíme, druh objektivu široký nebo tele, nebo dokonce i velikost čipu fotoaparátu na který fotíme.

Nižší clonová čísla, například f1.4 mají nižší hloubku ostrosti. Znamená to, že méně věcí je na fotce ostrých.

Naopak vysoká clonová čísla například f16 způsobí, že vše na fotografii je ostré.

Toho můžeme využít pokud například fotíme portrét, při kterém je nižší clona výhodou, protože nám pomůže aby byla postava ostrá ale vše okolo rozmazané a tím zdůrazníme to co chceme fotit.

Pokud ale fotíme třeba krajinu, pak je výhodou vysoké clonové číslo, které nám pomůže k tomu, aby vše na fotografii bylo ostré.

Jak daleko stojím?

Hloubku ostrosti lze také ovlivnit vzdáleností v jaké stojíte od toho co fotíte. Čím blíže stojíme, tím nižší hloubka ostrosti bude. Naopak pokud vzdálenost prodloužíme, bude nám i narůstat počet věcí které jsou na fotce ostré.

Jakým objektivem fotím?

Úplně stejně pak funguje i druh, respektive ohnisková vzdálenost objektivu, Pokud zvolíte objektiv například 35mm f1.4 a budete stát 3 metry od postavy na kterou ostříte, bude patrně celá postava ostrá. Pokud si ale na stejnou vzdálenost vezmete objektiv 200mm, pak nejenže už se vám do fotky nevleze celá postava, ale navíc při ostření na oko budete třeba už na nose nebo uších pozorovat známky neostrosti, způsobené právě tím, že třeba špička nosu, nebo lalůček ucha už bude daleko od očí a bude lehce vystupovat před nebo za hloubku ostrosti.

 

hloubka ostrosti clona jirka šnýdr fotograf mladá boleslav