724 343 660 snydr.jirka@gmail.com

Pro základové pasy jsme měli štěstí na složení zeminy. Je jílová a pasy tak držely tvar a moc se to nesypalo. V téhle době jsem sháněl někoho, kdo nám se základovou deskou pomůže. Dostali jsme nabídku od lokální stavební firmy, ale bohužel jsme se nakonec nedomluvili na ceně. Chtěl jsem se držet kolem 1200kč za m2 ale znáte to, práce je moc, dělníků málo a pokud nekývnete na cenovou nabídku, nikdo Vás nebude moc řešit, protože ve frontě čeká dalších 20 lidi co mají obě ruce levé a peněz mraky.

Lokalitou se blížíme Praze, takže ani nemá smysl nijak smlouvat.

To byl asi ten moment, kdy mi došlo, že to prostě vezmu do teplých ať se děje co se děje.

Hromosvod

Sedl jsem do auta a vyrazil pro pásovinu a spojky na hromosvod. Pásovinu na hromosvod jsem uložil do výkopu po obvodu celého domu a ve vyznačených místech pak napojil na pásovinu kulatý drát pro hromosvod. Svody máme nakonec čtyři a pátý se zavede do základové desky pro rozvod elektřiny v domě. Pásovinu jsem nenechal ležet na zemi, ale pokládal jsem jí na kameny a zbytky cihel, aby byla zalitá v betonu. Spoje jsem dělal dvojitě a následně přetřel asfaltem. Ve výkopu místa dost, nové montérky, pěkná práce.

Prostupy voda, elektřina, odpady

Pro odpad a elektřinu jsem použil klasickou odpadní HT trubku, kterou jsem na každém konci přichytil ohnutým roxorem (aby jí pak beton nezvedl). Pro vodu jsem stejnou trubku uložil v nezámrzné hloubce na dně základového pasu a z každé strany opatřil deskou, abych jí pak při kopání lépe našel.

Když byl hromosvod a prostupy připravené, vrhnul jsem se na vytyčení výšky v pasech. S nivelákem v ruce jsem obešel pasy kolem dokola a zatloukl hřebíky po cca 3 metrech tak, že zalitá hlavička hřebíku byla míra. Při lití pak jasně uvidíme kolik betonu je v každém pasu, kde přidat a kde je toho naopak moc. Pak jsem spočítal a objednal beton na příští středu 10:00 a začal obvolávat zedníky a stavební firmy v okolí. No byl to pravda trošku jinej, obrácenej postup, ale občas je prostě nejlepší ušít si na sebe bič a začít makat.

Bohužel i po týdnu jsem v tom byl stále sám. Pochopitelně jsem to nikdy nedělal, ale: “Nalejt beton do díry přece nemůže bejt zas až tak složitý.” Nakonec jsem měl docela kliku, protože v uterý odpoledne, jsem mluvil se sousedem, zedníkem, který měl nějakou prácičku ve vesnici a říkal, že zalít základové pasy by nebyl problém. No jak říkám, klikař. Kluci si prostě odskočej ze stavby na které teď jsou a nějak to dáme. Další den přijel první mix, přijeli zedníci a k mému překvapení se začlo “pádlovat”.

Vážení, jestli si někdo myslíte, že beton nalejete na jedné straně domu do pasu a on se kluk jeden rozteče po všech pasech a ještě se třeba naniveluje sám . . . vstávat a cviči!

Vzhledem k přístupu okolo pozemku jsem na zalití objednal klasické mixy s koryty. Z jednoho místa, když šikovně nacouval, byl schopný vše “nablít” až doprostřed základové desky. První mix a 8 kubiků bylo v pohodě. Docela to teklo. S druhým mixem ale konečně začala ta pravá zábava. Borec otevřel kohouty a do výkopu se začal sypat vlhký štěrk. Voláme na něj: “Hej šéfe, víc vody” On to zastavil, hodil do mixu hadici s vodou, pustil míchání a sedl si do kabiny. Po pár minutách vylezl a zase otevřel kohouty na beton. Trošku se to zlepšílo, ale pořád jsem měl pocit, že se to sype víc na hromadu než ta první várka . “Hej šéfe, ještě víc vody!” křičeli zedníci. Borec si ale se slovy “Nemám vodu” sednul do kabiny, zavřel za sebou dveře a uprostřed desky už rostla metrová hromada betonu.

Nevím, jak moc jste zkušení v lití betonu, pádlovat beton není práce pro holčičky, ale pádlovat 8 kubiků vlhkého štěrku, to opravdu nejde skoro vůbec.

No co se dá dělat, do té díry to nějak dostat musíme.

Hromada každou otočkou mixu přibývá, po 5 vteřinách pádlování se objevují první kapky potu, kterých bylo po 10 vteřinách tolik, že jsme jimi rozředili beton a ten skončil v pasech kam patří, hlavičky hřebíků nebyly vidět. Třetí mix už byl procházka růžovým sadem a nezbývalo než do betonu naházet armaturu, která následně sváže ztracené bednění a vrchní vrstvu základové desky. Hotovo.

Již máte postavené lavičky?

 

[wp_ad_camp_1]