Když máte v ruce stavební povolení, máte volnou ruku a můžete pustit i uzdu své fantazii. Stavba domu do 150m čtverečních lze provádět svépomoci, takže si můžete kromě nosních zdí a oken dělat v domě co chcete. Větší zásahy pochopitelně musíte konzultovat s projektantem, který zváží, zda je nutné aktualizovat projektovou dokumentaci z důvodů kolaudace či nikoli.

Vzhledem k tomu, že to máme na stavbu cca 12km od místa kde právě bydlíme, rozhodli jsme se pro zřízení stavební boudy, do které bychom mohli uložit pár věcí, abychom je nemuseli stále vozit autem. Nikde se nám nepodařilo sehnat starou nástavbu od avie a podobné “vehementy”, takže jsme koupili klasickou pozinkovanou garáž z polska. Je docela velká, stála za 30 minut.

Skryvka

Tak se říká pověstnému prvnímu kopnutí. Jde o shrnutí prvních cca 20cm zeminy a uložení někde na hromadu. U nás se vzhledem ke svažitosti projektu muselo “skrýt” trošku více. Na stavbu jsme přizvali geodeta a stavební dozor, který nám stanovil výšku čisté základové desky. Nutno podotknout, že náš projektant vycházel nevím z jakých čísel, asi těch od souseda, protože po hrubém zaměření stavby se mi geodet postavil na pozemku a říká:” Tady budete mít desku vysokou 130cm.” Stál tam s tou tyčí v ruce, no a já si v první chvíli myslel že si dělá pr*el…stavební dozor mávl rukou se slovy:” Tak to je deska za 600 tisíc” Jako sorry jako, ale ta deska má 147 metrů aby se vešla do 150 na ohlášku a to přeci nemůže stát 600 tisíc. Šel jsem za geodetem, vzal mu projekt z ruky, hodil ho otevřenýma dveřma na přední sedadla auta a to bylo naposledy co jsem ho viděl 🙂 ten projekt. “Tak a teď mi to naměřte jak se to dělá normálně.” Vzhledem ke zmiňované svažitosti jsme v pravém zadním rohu vzali -70cm zeminy tak aby nejnižší levý přední roh byl na nule. Základová deska tak při 2 řadách ztraceného bednění a 13cm betonové vrstvy bude mít v nejvyšším bodě 63cm což je 7cm pod úroveň terénu v nehlubším místě, které je naštěstí garáž. Pokud v ní zohledníme 19cm čistou podlahu, jsme na +12cm nad terém v nejhorším místě a s vyhlídkou základové desky do 200.000 Kč. “Tak to by šlo.”

Lavičky

Stavební lavičky jsou super věc. V jednoduchosti je prostě síla. Zajel jsem si na pilu, posbíral nějaké zbytky za 300 Kč, naházel první materiál na káru, rozbalil a použil nové kurty z baumaxu a jako největší stavitel v úplně nových montérkách vyrazil na parcelu. Tam už čekala fungl nová ruční pilka, kladivo, krabice hřebíků a stavby vedoucí. Nařezat pilou mi ještě dovolil, ale hřebíky na lavičky už ne. Vytáhl z kufru auta aku vrtačku a šroubky. Lavičky se staví na výšky podle geodeta a je fain, když si po zameření výšky nezačnete do lavice mlátit kladivem, ale v klídečku je na místě sešroubujete. Je dobré dávat lavičky alespoň dva metry od kraje desky tak, aby se bagrista hned po příjezdu na stavbu nezačal vztekat, že se tam nevejde a daly se vykopat základové pasy. Na vynesené výšky se následně vyznačí přesná místa, kam se šroubují šroubky které spojíte provázkem a vznikne tak základní obrys základové desky. Je až neuvěřitelné s jakou přesností to umí pracovat. Ale za 300tisíc pravda už by ta mašina co měl geodet měla něco umět, prý s tím zaměřuje dálnice.

Základové pasy

Pokud už víte kde na pozemku bude dům stát, stačí vyznačit místa pro výkop základových pasů a může přijet další technika. Značení a výkop jsme začli odpoledne po zhotovení laviček a vykopáno bylo kompletně druhý den na oběd. Obvod desky se přenese z provázků na zem a pak podle šířky pasu, my máme projekt na šíři 40cm, se vápnem nebo jiným způsobem vyznačí dvě čáry, mezi kterými se bude kopat. Hloubka pasu záleží od projektové dokumentace, doporučená je nezámrzná hloubka 80cm. Naše pasy se kopaly na 90cm. Část vykopané zeminy se odvozila na hromadu vzadu na zahradě, část zůstala na hromadě mezi pasy proto, aby se následně dvě řady ztraceného bednění nemusely opět složitě zavážet.

Tak první zemní práce bychom měli za sebou, zatím to jde až překvapivě dobře, pocity skvělé, stavíme, takže příště hromosvod, prostupy voda, elektrika a první betonování.

Již máte stavební povolení?

 

[wp_ad_camp_1]